top of page

Kim jesteśmy?

Misja

Wierzymy, że dla zrównoważonego rozwoju ludzkości kluczowe jest budowanie trwałych relacji w lokalnych społecznościach. W tym obszarze koncentrują się kluczowe aktywności Stowarzyszenia. Wspieramy dzieci w potrzebie poprzez zapewnienie im szansy na rozwój ich pasji. Staramy się integrować darczyńców, organizatorów, opiekunów oraz naszych podopiecznych poprzez szereg aktywności takich jak wspólne wyjścia do lasu, warsztaty, czy też imprezy plenerowe.

Nasza historia
logo fundacji1-01.png

Stowarzyszenie Akcja Miś sięga swoimi korzeniami 2001 roku. Wtedy to, na dworcu kolejowym, jedno z nas znalazło dużego pluszowego misia. Ten miś stanowił inspirację, aby dotrzeć ze świateczną pomocą do grupy dzieci na warszawskiej Pradze. Wpadliśmy na pomysł aby dać go jednemu z dzieci z placówki z którą wtedy współpracowaliśmy. Dostał go na Święta chłopiec maltretowany fizyczne przez swoją rodzinę. W tamtym czasie Istotnym założeniem akcji była dla nas anonimowość - chcieliśmy aby dzieci miały poczucie, że ktoś kogo nie znają o nich pamięta. Przez pierwsze kilka lat świąteczna akcja stanowiła główną działalność Stowarzyszenia. Liczba wspieranych dzieci rosła dość dynamiczne - w pierwszej akcji było to około 20 dzieci, a w latach 2010-19 docieraliśmy do około 600 dzieci rocznie. W pierwszych latach działaliśmy nieformalnie jako grupa znajomych, później doświadczyliśmy dużej życzliwości Stowarzyszenia "Podaj Rękę", które wzięło nas pod swoje skrzydła, aby następnie się usamodzielnić i uzyskać status OPP w 2018 roku.

 

Wraz z rozwojem akcji zaczęło nam zależeć coraz bardziej na jakości dostarczanej pomocy, co powodowało, że anonimowość było coraz trudniej zachować. Rozwinęliśmy bardzo owocną współpracę z Mazowiecką Fundacją Rodzin Zastępczych, która ma bardzo dobrze rozpoznane potrzeby swoich podopiecznych. Pojawiały się także nowe inicjatywy takie jak hipoterapia, różnego rodzaju warsztaty dla dzieci, czy też wsparcie rozwoju dzieci poprzez rozwój ich pasji. Działalność Stowarzyszenia została zawieszona w ciągu pierwszego roku covid-owej pandemii.

 

Pandemia spowodowała przeprojektownie priorytetów i ukierunkowanie działań na wsparcie lokalnych społeczności. Zaczęliśmy proces odbudowy działań Stowarzyszenia poprzez m.in. uruchomienie programu www.pasjowspieracze.pl wspierającego rozwój dzieci na Warszawskim Ursynowie. Wierzymy, że Pasja w życiu człowieka zmienia go na lepsze. My pomagamy ją odnaleźć u dzieci będących w trudnej sytuacji materialnej lub rodzinnej. Organizujemy także szereg aktywności takich jak dłuższe i krótsze wycieczki przyrodniczo-historyczne, które mają za zadanie integrować lokalną społeczność w tym podopiecznych, darczyńców i organizatorów. Nie pozostajemy także obojętni w świetle wojny na Ukrainie organizując transporty z pomocą.

 
 

bottom of page